6 PZU Bieg po nowe życie, Wisła 2015

Kontakt z espr.plBądźmy w kontakcie: 502 066 614 / biuro@espr.pl

6. PZU Bieg po Nowe Życie pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej odbył się 21 marca w Wiśle. To największa społeczna inicjatywa promująca przeszczepy i przeszczepy rodzinne w Polsce.

Na wiślańskim rynku można było zobaczyć sportowców z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji wraz z gwiazdami teatru, filmu, sceny muzycznej, kabaretowej, dziennikarzami i partnerami projektu. W marszu nordic walking wystartowali między innymi Przemysław Saleta, Barbara Kurdej Szatan, Małgorzata Potocka, Agnieszka Więdłocha, Anna Gzyra, Joanna Jabłczyńska, Marcin Mroczek, Olga Borys, Łukasz i Paweł Golcowie, Michał Olszański, Izabela Trojanowska, Mariusz Czerkawski, Monika Pyrek, Izabela Zwierzyńska, Marta Kuligowska, Artur Siódmiak, Szymon Wydra, Piotr Gruszka, Izabela Zwierzyńska, Olga Kalicka, Piotr Świerczewski i Jerzy Mielewski. Na starcie pojawiło się ponad 50 sztafet. Obok strefy zawodów nordic walking powstała strefa zdrowia PZU, w której każdy mógł bezpłatnie skorzystać z konsultacji kardiologicznych, wykonać EKG, sprawdzić poziom cukru we krwi i zbadać poziom cholesterolu.
- To już szósta edycja Biegu po Nowe Życie, cieszymy się, że taka forma popularyzacji świadomego dawstwa i szerzenia tej idei wśród społeczeństwa odbywa się po raz kolejny. Możliwość zobaczenia ludzi po przeszczepach uprawiających sport to żywe świadectwo, że transplantacja i oddawanie narządów przynosi wymierny efekt. To skłania do zadania sobie pytania, czy podarowałbym życie drugiej osobie – mówi Krystyna Murdzek – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.
Ambasadorem Biegu po Nowe Życie jest od samego początku Przemysław Saleta, znany i utytułowany bokser i kickbokser. Nie bez powodu: w 2007 roku oddał nerkę swoje córce Nicole. Po zabiegu doszło u niego do komplikacji, cała Polska śledziła jego walkę. Wygrał, wrócił do czynnego uprawiania sportu. Czy trudno było mu podjąć decyzję o oddaniu nerki córce? – To była naturalna decyzja. Wiedziałem, że mogę pomóc córce. Wtedy dużo mniej wiedziałem o przeszczepach, siłą rzeczy kosztowało to moją rodzinę wiele więcej nerwów. Wiedziałem, że polska transplantologia jest na wysokim poziomie. Oddałem się w ręce lekarzy i tyle – opowiada.

Choć nie wynik w 6.PZU Biegu po Nowe Życie był  najważniejszy to odnotujmy, że zwyciężyła sztafeta Hotelu Gołębiewski prowadzona przez Barbarę Kurdej Szatan z Piotrem Hołubowskim i Marcinem Bosiem w składzie przed sztafetą Ustronianki, którą poprowadził Piotr Świerczewski maszerując wspólnie z Marianem Warchołem i Kamilem Szewczykiem. Na trzecim stopniu podium uplasowała się kolejna sztafeta Hotelu Gołębiewski w składzie: Rafał Maślak, Małgorzata Szymkowiak i Marta Sztajnert.
Tuż po ceremonii wręczenia pucharów najlepszym sztafetom Przemysław Saleta w obecności Burmistrza Miasta Wisła Tomasz Bujoka odsłonił tablicę ze swoim nazwiskiem w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu.